czwartek, 22 maja 2014

30 lat od zaocznego wyroku kary śmierci płk. Ryszarda Kuklińskiego

23 maja 1984 r. sąd wojskowy skazał zaocznie płk. Ryszarda Kuklińskiego, pracującego do chwili ucieczki z Polski w Sztabie Generalnym LWP, na karę śmierci. 
Wymierzono ją za dezercję z LWP i zdradę PRL. Kuklińskiego skazano też na konfiskatę mienia i zdegradowano.

Ryszard Kukliński był od początku lat 70., współpracownikiem amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA). Jako Jack Strong przekazał Amerykanom ważne dookumenty Układu Warszawskiego i informację o planach wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

W 1990 r. kara śmierci została, na podstawie ustawy o amnestii, zmieniona na 25 lat pozbawienia wolności. W 1995 r. sąd wojskowy uchylił wyrok wydany na Kuklińskiego i przekazał sprawę prokuratorowi wojskowemu do uzupełnienia postępowania przygotowawczego.

W 1995 r. Izba Wojskowa Sądu Najwyższego uchyliła wyrok ciążący na Kuklińskim. W tym samym roku podjęto ponownie śledztwo w jego sprawie. Zostało umorzone przez prokuraturę wojskową w 1997 r. Kukliński został uniewinniony.

Kukliński zmarł 11 lutego 2004 r. w Tampie na Florydzie. Ceremonia żałobna odbyła się na amerykańskim cmentarzu narodowym Arlington. Płk Ryszard Kukliński pochowany został w Alei Zasłużonych na cmentarzu wojskowym na warszawskich Powązkach.


Pułkownik Ryszard Kukliński jest Honorowym Obywatelem Miasta Gdańsk.
 Fotografie fotografii pochodzą z albumu wydanego przez Radę Miasta Gdańska i Urzędu Miasta Gdańska.


Tak wygląda tablica pamiątkowa zainstalowana w gdańskiej Bazylice Mariackiej:
 Fotografia: Obibok na własny koszt

Tablicę pamiątkową ufundowało i uroczyście odsłoniło w dniu 3 maja 2008 roku 

Stowarzyszenie "GODNOŚĆ"

Tablica pamiątkowa poświęcona Pułkownikowi zainstalowana jest w bocznej nawie po prawej stronie idąc od wejścia głównego do Bazyliki Mariackiej, za figurą Matki Boskiej obok tablic pamiątkowych AK, NSZ, Rodzin Katyńskich i obok Izby Radnych.

Zapraszam do Gdańska oraz odwiedzenia Bazyliki Mariackiej.

Obibok na własny koszt

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.