niedziela, 1 marca 2015

Pięcioro Niezłomnych zidentyfikowanych! Wśród nich Danuta Siedzikówna „Inka”

Rodziny pięciu osób – ofiar terroru komunistycznego odebrały 1 marca, w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, noty identyfikacyjne swoich ekshumowanych wcześniej krewnych. Zidentyfikowani to: Marian Kaczmarek, Józef Kozłowski, Stanisław Kutryb, Edward Pytko i Danuta Siedzikówna. Uroczystość odbyła się w Pałacu Prezydenckim.

W przemówieniu, wygłoszonym podczas uroczystości, prezes IPN Łukasz Kamiński przypomniał, jak doszło do uchwalenia przez Sejm RP ustawy o Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Przedstawił dorobek Instytutu Pamięci Narodowej w zakresie badań naukowych nad polskim podziemiem niepodległościowym i popularyzacji tego zagadnienia. Wymienił tu dwie bardzo ważne publikacje: „Atlas polskiego podziemia niepodległościowego” pod redakcją Sławomira Poleszaka i Rafała Wnuka oraz „Śladami zbrodni” pod redakcją Tomasza Łabuszewskiego.

Kamiński mówił również o projekcie poszukiwań miejsc pochówku ofiar komunizmu, realizowanym wspólnie przez IPN, Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Ministerstwo Sprawiedliwości i inne instytucje. Pokrótce przedstawił efekty działania Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów, utworzonej przez IPN i Pomorski Uniwersytet Medyczny.

Pułkownik Łukasz Ciepliński, rotmistrz Witold Pilecki i inni bohaterowie polskiego podziemia niepodległościowego wysoko postawili przed nami ideał człowieczeństwa i patriotyzmu. Warto mieć ten wzór przed oczyma, abyśmy i my mogli kiedyś powtórzyć proste słowa Danuty Siedzikówny „Inki”, że zachowaliśmy się jak trzeba – podkreślił na zakończenie swojego wystąpienia prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Zidentyfikowani:

fot. IPN, Danuta Siedzikówna (1928–1946), ps. „Inka”, sanitariuszka V Wileńskiej Brygady AK.


fot. IPN, Józef Kozłowski (1910–1949), ps. „Las”, „Vis”, „J. Kawecki”, komendant Okręgu XVI NZW.


fot. IPN, Marian Kaczmarek (1904–1953), ps. „Paweł”, maszynista kolejowy, kurier emigracyjnego ośrodka wywiadowczego w Barkhausen.


fot. IPN, Stanisław Kutryb (1925–1949), ps. „Ryś”, „Rekin”, żołnierz Narodowego Zjednoczenia Wojskowego.


fot. IPN, Edward Pytko (1929–1952), podporucznik – pilot instruktor w Oficerskiej Szkole Lotniczej nr 5 w Radomiu.
 


Do tej pory w całym kraju udało się ekshumować szczątki kilkuset osób. Wśród zidentyfikowanych byli m.in. Hieronim Dekutowski, Stanisław Kasznica, Bolesław Kontrym, Stanisław Mieszkowski, Antoni Olechnowicz, Marian Orlik i Zygmunt Szendzielarz.

W latach 1944–1956 wskutek terroru komunistycznego w Polsce śmierć poniosło około pięćdziesięciu tysięcy osób, straconych na mocy wyroków sądowych, zamordowanych i zmarłych w siedzibach Urzędów Bezpieczeństwa i Informacji Wojskowej, więzieniach i obozach, zabitych w walce lub w trakcie działań pacyfikacyjnych. Znaczną część ofiar stanowili członkowie antykomunistycznego ruchu oporu, kontynuujący walkę zbrojną do początku lat pięćdziesiątych.

Prace ekshumacyjno-identyfikacyjne prowadzi interdyscyplinarny zespół naukowy, tworzony przez antropologów, archeologów, genetyków, historyków i medyków sądowych pod kierownictwem dr. hab. Krzysztofa Szwagrzyka, naczelnika Samodzielnego Wydziału Poszukiwań IPN.





 


2 komentarze:

  1. Relacje terrorystów i rzekomo „naszych” dupków podających się za rzekomych dziennikarzy z Gdańska w dniu 1 marca 2015 roku jak ognia unikały wykonywania fotografii i filmów z flagami narodowymi zainstalowanymi w dniu 27 lutego 2015 roku przez Moją 4.latnią Wnuczkę, które można obejrzeć w moim fotograficznym albumie: http://www.tinyurl.pl/?aakFrw4o


    OdpowiedzUsuń
  2. "Pamiętamy i mamy w zasadzie jasny plan działania związanego z potrzebą odbudowy, w narodowym wymiarze, pamięci o ofiarach czasów stalinowskich, o ofiarach, które były ofiarami właśnie tych Żołnierzy Wyklętych." - Bronisław Komorowski, zięć dublowych żydowskich UB-eków.

    OdpowiedzUsuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.