wtorek, 15 kwietnia 2014

List wójtów z okolic Włoszczowej do cara Aleksandra z 1964 roku

List ten został skierowany do cara Aleksandra podpisany trzema krzyżykami  przez  kilkudziesięciu wójtów (wszystkich wójtów w tamtej okolicy) z okolic Włoszczowej w roku 1864 (nie ma ani jednego podpisu literami).



„Najjaśniejszy panie, najmiłościwszy monarcho!

Straszne, ciężkie, i niemożliwe jarzmo niewoli przygnębiło nas tak dalece, żeśmy nie mogli z początku prawie uwierzyć w szczęście spadłe na nas przez udzielenie najmiłościwszego łask monarszych ukazami z dnia 19 lutego 1864 roku. 

Dziś już dwa lata ubiega w upojeniu błogiego naszego szczęścia. 

Przebudza nas druga rocznica naszej wolności. 

Nie możemy więc pozostać nieczułymi na tak wielkie dla nas dobrodziejstwa, które nam lata w chwilę zmieniają, gdy dawniej chwile niedoli stawały się latami. 

I dlatego zebrawszy się dziś na nabożeństwo w miejscu zamieszkania czcigodnego naszego naczelnika uczastku włoszczowskiego umyśliliśmy prosić Go, aby te słów kilka za pośrednictwem władz właściwych mogły dojść do stóp tronu Twojego, Najjaśniejszy Panie, abyś mógł wiedzieć, że i my umiemy czuć wdzięczność za dobrodziejstwa, jakimi nas Opatrzność przez Ciebie, najdobrotliwszy Ojcze, w dniu 19 lutego 1864 roku udarowała. 

Na utrwalenie zaś pamięci dnia tego, dla długiej potomności i rozgłosu tak wielce miłościwego nam Jego Cesarsko-Królewskiej mości panowania, przedsięwzięliśmy pozakładać z czasem w gminach naszych domy ochronne dla biednych, kalek i starców, a również uchwaliliśmy sobie dzień 19 lutego, tak wielki dla nas, bo dzień wybawienia nas z niewoli ciemiężców naszych, szlachty polskiej, każdorocznie uroczystym obchodzić świętem; modlić się, dziękując Bogu za Twoje najdostojniejsze, oswobodzicielu nasz, ojcowskie nad nami panowanie; i prosząc, aby wszechmocny Bóg tron i dynastyję Twoją, Najjaśniejszy Cesarzu i Królu, na długie wieki dla sławy Twojej i dobra naszego w opiece swojej mieć raczył. Z tą myślą żyjemy, i z tą myślą na zawsze pozostać pragniemy jako najwierniejsi Jego Cesarsko-Królewskiej Mości poddani.

W mieście Włoszczowie dnia 19 lutego 1866 roku”.

Kilkadziesiąt podpisów i pieczęcie wójta każdej gminy, a list ten podpisano trzema krzyżykami - o tak: +++


====================================================================

Chyba w nagrodzie powstał wkrótce powiat włoszczowski, który został stworzony przez władze carskie w 1867 roku jako fragment guberni Kieleckiej. Obszar nie zmieniał się do roku 1975, obejmował obszar obecnego powiatu oraz gminy: Koniecpol, Szczekociny, Lelów i Irządze. Po likwidacji w ramach reformy z 1975 roku został on ponowie odtworzony w obecnym kształcie w roku 1999.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Powiat_w%C5%82oszczowski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.