poniedziałek, 29 grudnia 2014

Kolejny dzień kustosza polskości w Gdańsku


W dniu 29 grudnia 2014 roku postanowiłem odwiedzić kilka miejsc w tym symboliczne groby Danuty Siedzikówny „Inki" oraz Feliksa Selmanowicza „Zagończyka" w kwaterze nr 14 na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku oraz Plac Solidarności z pomnikiem Poległych Stoczniowców Gdańska w grudniu 1970 roku.
Niestety zapomniałem zabrać ze sobą zmiotki do sprzątniecie śniegu z pomnika i nagrobków, co znacznie wydłużyło czas uprzątnięcia grobów i pomnika.
Pomocne okazały się foliowe rękawiczki jednorazowe z niemieckiego marketu, którego nazwy nie wymienię, a które są na stałym wyposażeniu w moim niezbędniku.

Tymczasem śniegu do uprzątnięcia było całkiem sporo.

Flaga narodowa poświęcona przeze mnie pamięci śp. Michała trwała na swoim miejscu strzegąc symboliczny grób Danuty Siedzikówny ps."Inka", sanitariuszki oddziału majora "Łupaszki".


W tym samym gdańskim więzieniu przy ulicy Kurkowej, w którym komuniści zamordowali Danutę Siedzikówną ps. „Inka" i Feliksa Selmanowicza ps. „Zagończyka" został w dniu 14 kwietniu 1947 roku zamordowany porucznik marynarki Adam Dedio.

 

Wciąż padał śnieg, a więc dalsze moje odśnieżanie stało się bezcelowe i bezproduktywne.


Pod pomnikiem Poległych Stoczniowców Gdańska.
Podobnie jak na cmentarzu rozszalała się burza śnieżna, która uniemożliwiała wykonywanie fotografii, co widać na fotografii wyżej.

Będąc przy pomniku zaszedłem do kiosku przy bramie nr 2 by się przywitać z Panią Aleksandrą Olszewską i złożyć Jej i synowi Tadeuszowi noworoczne życzenia.

W drodze powrotnej zahaczyłem o Targ Drzewny, Targ Węglowy i Targ Senny, na których wykonałem kilka fotografii i nagrałem kilka ujęć filmowych, w tym dwa klipy filmowe w śnieżycę uniemożliwiającą fotografowanie i filmowanie z krzyżem i tablicami IPN o zastrzelonym "Tolku".

Antoni Browarczyk ps. „Tolek”, to dwudziestoletni kibic Lechii Gdańsk zaangażowany w działalność opozycyjną, który został w dniu 17 grudnia 1981 roku śmiertelnie postrzelony w głowę przez funkcjonariusza Milicji Obywatelskiej. 
Klip filmowy będzie dostępny na moim kanale YT po jego zgraniu i montażu wraz z innymi materiałami fotograficznymi i filmowymi z dnia 29.12.2014 roku.


 Pomnik Jana III Sobieskiego w zimowej i nocnej szacie.

Bardzo fatalne warunki atmosferyczne skutecznie zniechęcały do fotografowania i filmowania, a tym bardziej nocnego i w dodatku bez statywu.

Album z fotografiami z dnia 29 grudnia 2014 roku:Edycja w dniu 30 grudnia 2014 roku o godz. 20:21

Dodanie dwóch klipów filmowych z kanału YT:


Onwk.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.